Журналистът и социален предприемач Евелина Павлова разговаря с бизнес лидери по темата по време на BeyondWorkForum 2023
Менталното здраве и благосъстоянието на служителите става все по-важна тема. За много лидери обаче инвестицията в тези нови аспекти в работната среда е с неясен резултат за бизнеса. Ние от BeyondWork сме убедени, че добрите лидери изграждат култура, в която с приключването на работния ден идва възможността да се посветиш изцяло на останалите аспекти от живота си.
За да обяснят смисъла в стратегическата инвестиция в менталното здраве на работното място и грижата за служителите в контекста на културата и необходимостите в България, поканихме
Velina Getova, създател на
NotYourTherapy - българския стартъп за психологическа подкрепа на работното място,
Diana Kostova, PhD - ръководител “Обучение, развитие и мотивация” в
Kaufland Bulgaria и
Veselina Stoycheva, директор “Управление на таланта” в
Musala Soft.
Te се обедниха в мнението, че измерването на въздействието от инвестицията в подобряването на благосъстоянието на колегите е по-трудно от това в развитието им през, например, повишаване на квалификацията. От друга страна, според Диана финансовото измерване на грижата за колектива не е правилният подход. Ясен стратегически резултат, който може да се види в много компании, които вече полагат усилия в областта на менталната грижа, са лоялността, ангажираността в екипите и дългосрочната принадлежност към компанията.
За Велина е ключово компаниите да могат да идентифицират колегите, които са в риск от нарушен “ментален фитнес”, на прага да напуснат компанията. Целенасочена работа с тях помага да запазят мястото си в екипа и дори да станат по-ефективни. Същевременно, хората със стабилен ментален фитнес са и много по-бързи в промените на стратегическо ниво.
Веселина допълни, че личната инициатива също е важна. Ако човек търси подкрепа, когато е необходимо, е признак, че познаваме себе си и границите си. Затова дори и лидери, които работят по 14 ч/ден, биха могли да не изпитват стрес, стига да знаят как да регенерират психиката и тялото си и да регулират нервната си система.
Ролята на лидерите е решаваща за менталното здраве в екипите. Според панелистите, опитните мениджъри с висока емоционална интелигентност разпознават нуждите на колегите си и създадат подкрепяща среда. Затова и често темата с благосъстоянието в компаниите идва на дневен ред, когато лидерите са се докоснали до нея през личен опит. “Тогава те не говорят за пари и инвестиции, защото знаят колко важно е менталното здраве”, каза Велина.
По отношение на благосъстоянието на работното място в контекста на културата и необходимостите в България панелистите обсъдиха важността на заедността и социалните събирания за екипа. “Ние сме много колективно ориентирани.“ - каза Диана. „И в България комуникацията на работното място помага много силно за благосъстоянието на колегите”.